Календар подій, листопад 2023 Дайджест
- dnz-kcpto
- Nov 1, 2023
- 12 min read
Updated: Nov 6, 2023
1 листопада – День народження
Європейського союзу

1 листопада, день народження Європейського Союзу. Спільнота об'єднує 28 незалежних держав. Найменша країна ЄС – Республіка Мальта, розташована на островах в Середземному моря. Європейську спільноту створили у 1992 році, підписавши Маастрихтський договір. А документ набув чинності вже у 1993 році. Заснували ЄС 6 країн - Франція, Італія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди та Німеччина. За всю історію Європейського Союзу тільки одна країна вийшла зі співтовариства - Велика Британія. Варто зазначити, що у Євросоюзі 24 офіційні мови. На засіданнях депутати можуть розмовляти будь-якою з них. А щоб усі все розуміли - в парламенті працюють більше як дві тисячі перекладачів. Україна також бажає приєднатися до ЄС - тому виконує низку надважливих завдань для цього.
3 листопада --90 років від дня народження
В. А. Лазарука (1933)

український поет, прозаїк, публіцист, журналіст
Віктор Антонович Лазарук народився 3 листопада 1933 р., с. Дубове, Волинської області — український письменник. Член Національної спілки письменників України. Закінчив філологічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка. Працював учителем, був на журналістській роботі. Автор збірок поезій «Синь озерна», «Музика верховіть», «Швацькі озера», «Озерний дзвін», «Глаголи землі», «Літораль», книжок нарисів, статей «Сині очі Волині», «Вікна», роману-есе у 2-х томах «Світязь».
Лауреат премії імені А. Кримського.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/
5 листопада --100 років від дня народження
С. М. Трофимука (1923–1979)

український письменник, літературознавець
Народився Степан Трофимук в 1923 році в селі Куснища Любомльського повіту Волинського воєводства. З початком Другої світової війни разом з групою односельців тікає від нацистської окупації й намагається записатись в ряди армії. Брав участь в підпільному русі у складі партизанського загону. Навчався в Кременецькому педучилищі, в 1945 -1950 рр. у Львівському педагогічному інституті. Був викладачем Львівського університету, входив до редколегії журналу Спілки письменників України «Дзвін», членом Спілки письменників України. Серед публікацій С. Трофимука статті для УРЕ, для наукових збірників Львівського університету, для видань різних років Українського календаря. Відомі твори: “Революційні поети Західної України” (Київ, 1958); “Революційна поезія Західної України 1917-1939” (1970) та ін. Помер Степан Трофимук 11 січня 1979 року у Львові, де і похований.
8 листопада – Міжнародний тиждень науки та миру

У грудні 1988 року Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію, яка офіційно позначила терміни проведення Міжнародного тижня науки і світу. З тих пір ця подія святкується протягом тижня. ООН настійно закликала держави-члени сприяти міжнародному співробітництву між ученими. Інструментами для цього повинні стати всілякі лекції, семінари, дискусії, які проводяться в університетах та академіях в рамках Міжнародного тижня науки і світу. На думку фахівців ООН, щорічне проведення Тижня — це важливий внесок у встановлення миру. Ця подія сприяє більш широкому науковому обміну по темах, що мають значення для всіх, а також розширює обізнаність громадськості про взаємозв'язок проблем науки і світу. Очікується, що з кожним роком кількість учасників Тижня буде розширюватися.
8 листопада – День без Wi-Fi

Людству пропонують на цілу добу відмовитися від використання безпровідного підключення до інтернету. Головною метою є підвищення обізнаності про те, які ризики для організму несе постійне використання глобальної мережі, а також допомогти більше спілкуватися без соціальних мереж та сайтів. Свято було запроваджене Міжнародною федерацією захисників довкілля FAI (Венесуела) в 2016 році. До речі, в реаліях України, коли постійно відключають електрику — це дуже актуальне свято.
9 листопада - День книги рекордів Гіннеса

День книги рекордів Гіннеса було запроваджено у 2005 році, коли був проданий 100 мільйонний екземпляр видання і воно отримало статус «книги,
захищеної авторським правом, яка найбільше продається в світі». «Книга рекордів Гіннесса» (World Records of Guinness) – щорічний довідник унікальних досягнень людей та тварин, нечуваних природних явищ та видатних подій шоу-бізнесу, мас-медіа та культури. Традиційно вона має десять розділів (багатство, слава, відвага, мистецтво та ЗМІ, досягнення, людина, небезпека та катастрофи, спорт, знання, сучасні технології). Перша книга вийшла у 1955 році. Зараз книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг,
захищених авторським правом. Вона поступилася лише Біблії, Корану й
цитатнику Мао Цзедуна.
Джерело:http://www.tsatu.edu.ua/shn/wpcontent/uploads/sites/59/mizhnarodnyj-den-knyhy-rekordiv-hinnesa
9 листопада - Всесвітній день усиновлення

9 листопада відзначається Всесвітній день усиновлення, який було ініційовано Хенком Фортнером у 2014 році. Він заснував краудфандингову платформу AdoptTogether для об’єднання людей на підтримку створення родин для дітей-сиріт. Метою свята є підвищення обізнаності людей в усьому світі про можливості всиновлення. Для цього його засновники пропонують кожного 9 листопада запускати програму, у рамках якої потрібно намалювати на руці смайлик, зробити фото й розмістити його у соціальних мережах з особливим хештегом. Усі охочі мають змогу поділитися своїми історіями усиновлення, висловити подяку своїм названим батькам, розповісти про традиції нової сім’ї. У світі є мільйони сімей, які з різних причин не можуть мати дітей та дуже шкодують про це. Свято може стати тою останньою краплею, яка переповнить чашу сумніву, і люди зроблять крок назустріч своїй мрії про повноцінну велику родину. Адже зараз більш ніж 150 мільйонів дітей потребують сім’ї та любові.
9 листопада -- Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва

Це професійне свято тих людей, які присвятили себе благородній справі — відтворювати, зберігати та примножувати безцінні духовні скарби нашого народу. Сьогодні свято тих, для кого творчість, освіченість, вихованість, духовність, національні традиції стали головними життєвими орієнтирами. Без традиції — нема культури, а без культури — нема нації. Адже кожен народ існує доти, доки живе його культура. Саме завдяки відданим своїй справі митцям українська культура змогла зберегти свою самобутність і зайняти гідне місце серед світових культур.
Джерело: https://drohobych-rada.gov.ua/9
10 листопада--Міжнародний день вишивальниць

3 2013 року 10 листопада відзначають Міжнародний день вишивальниць. Саме цього дня, бо це День святої Параскеви, а Параскеву П'ятницю, християнську великомученицю, любителі вишивки вважають своєю покровителькою. Велика кількість археологічних знахідок, знайдених на території України, записи мандрівників, які відвідували багато століть тому ці землі, а також свідчення древніх літописців підтверджують факт, що українська вишивка має свою давню історію. Протягом багатьох століть українські жінки створювали різноманітні візерунки, техніки вишивки, способи забарвлення ниток в різні кольори. Ці знання передавалися в родині наступним поколінням. Коротенький вірш «Вишивальниці» присвятив майстриням Василь Симоненко:
Вигаптуй на небо райдугу-доріжку,
Простели до сонця вишивку-маніжку,
Щоб по тій доріжці з лебедями-снами
Плавати по щастя білими човнами.
10 листопада--Всесвітній день молоді

Після Другої світової війни, у 1945 році, Всесвітня федерація демократичної молоді, що була організацією лівого толку, встановила неофіційний Всесвітній день молоді 10 листопада. Всесвітня федерація демократичної молоді веде боротьбу за мир, права молоді, незалежність народів, міжнародне згуртування прогресивної молоді; проти колоніалізму, неоколоніалізму, фашизму та расизму. ВФДМ має консультативний статус при Економічній та Соціальній Раді ООН. Бути молодим – це чудово! Це мільйон перспектив і можливостей, самореалізація та успіх, нові горизонти та вершини. Будьте сміливими і не бійтеся труднощів, ставте перед собою найграндіозніші цілі і виконуйте їх!
10 листопада --90 рокiв вiд дня народження
Параски Петрівни Хоми (1933–2016)

української майстрині декоративного розпису
Хома́ Пара́ска Петрі́вна народилася 10 листопада 1933 року в селі Чернятин, нині Городенківський район Івано-Франківської області. Майстер народного декоративного розпису. Член Національної спілки художників України (1973), лауреат Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур, обласної премії ім. Ярослава Лукавецького. Заслужений майстер народної творчості УРСР (1973).Перша виставка творів Параски Хоми проходила у Львівській картинній галереї у 1968 році. Наступні виставки пройшли в музеї Т. Шевченка у Києві, в Івано-Франківському краєзнавчому музеї, в музеї етнографії та художнього промислу у Львові, в Українському фонді культури у Києві. Видано альбом кольорових репродукцій малюнків Хоми з текстом українською, російською, англійською, французькою, іспанською та німецькою мовами; автор В. Качкан (1983). Картини художиці зберігаються в музеях Києва, Львова, Канева, Івано-Франківська, Снятина, Одеси, частина — в збірках Москви, Санкт-Петербурга, в приватних колекціях США, Канади, Польщі, Австралії. Померла 23 вересня 2016 р., с. Чернятин.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/
13 листопада -- Всесвітній день доброти

Офіційно Всесвітній день Доброти був заснований у Сінгапурі 18 листопада 2000 року на 3-й конференції Руху доброти. День доброти – чудова можливість знайти час на хороші вчинки для людей та тварин. Добро врятує світ та з'єднає народи, тому що воно закладене в людській природі, саме тому робити гарні вчинки може кожен. А спеціально для цього Дня французький художник Оріль (Aurele) створив символ – відкрите серце.І важливо пам’ятати, що такими справами – проявами чуйності, симпатії, щедрості, дружелюбності, любові, благородства – ми вчимо робити добро і наших дітей. І, звичайно ж, бажано творити добро щодня, а не лише сьогодні – Всесвітній день Доброти.
15 листопада --Міжнародний день письменників,
які знаходяться в ув’язненні

5 листопада світ відзначає Міжнародний день письменників і письменниць, які знаходяться в ув'язненні. За даними PEN America, у 2020 р. щонайменше 273 письменників, науковців і громадських інтелектуалів у 35 країнах ув'язнили й несправедливо утримували під вартою. Цей день присвячується тим, хто розплачується за своє інакомислення та свободу слова. 15 листопада об’єднуються всі люди, які вважають засудження письменників за їх творчість несправедливим. Мета свята – об’єднати тих, хто вірить в несправедливість засудження письменників за їх творчість.
16 листопада – Міжнародний день
відмови від паління

Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння — і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про свої права на бездимне середовище та назавжди попрощатися із залежністю, яка вбиває. Дійсно, тютюн вбиває: згідно з даними ВООЗ, близько половини курців помирає від хвороб,
спричинених тютюновим димом. Лише в Україні тютюн забирає 130 тисяч життів на рік, тоді як від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців. 95 % курців підсідають на залежність до 21 року, адже не усвідомлюють усі ризики та наслідки вживання тютюну й нікотину. Натомість нині життя українців забирає не лише тютюн, але й війна — тож нам під силу зменшити рівень смертності там, де це можливо проконтролювати. Дбайте про захист свого бездимного середовища та турбуйтеся про здоров’я людей навколо, не обкурюючи їх, а найкраще — назовсім відмовтеся від куріння. Адже наша держава нині, як ніколи, потребує здорових та сильних українців, здатних наполегливо наближати перемогу!
17 листопада--Міжнародний день студентів та
День студента в Україні

Роки студентства незрівнянні. Під час навчання в вищих навчальних закладах на студентів чекає стільки всього цікавого та непередбаченого. Потрібно все встигнути та знайти час не тільки на навчання, життя приватне, а й на веселощі та вечірки. Тільки за одну ніч студентові під силу і вивчити матеріал за весь семестр, і конспекти всі переписати, і диплом написати. В студентські роки здається, що немає нічого неможливого й весь світ грає найяскравішими барвами. Міжнародний день студентів було впроваджено на Всесвітньому конгресі студентів. Свято відзначається щорічно 17 листопада. В України свято офіційно було впроваджено Леонідом Кучмою в 1999 році. З того часу українське студентство має свій «професійний» день. Від студентів залежить наше майбутнє, адже хто, як не вони будуть розвивати державу. Тому важливо, щоб вони відчували не тільки важкість граніту науки, а й могли відпочивати та набиратися сил на нові досягнення.
19 листопада -- 80 років від дня народження
О. В. Криштальської (1943 –2022)

українська поетеса і перекладачка
Дитячі роки майбутньої поетеси пройшли в мальовничому селі Привітному Локачинського району, де вона народилася 19 листопада 1943 року. У 1971 закінчила Камінь-Каширське медичне училище. Працювала медсестрою у Горохівській районній лікарні. Любов до літератури та поетичні почуття завжди заповняли серце і душу Олени Криштальської. Перша збірка поетичних творів „Відкриваю в собі таємницю” вийшла у 1985 р. Знавці слова високо оцінили поезію Олени Криштальської. Адже, за її переклади та оригінальні поетичні твори спільним рішенням секретаріату Ради національної Спілки письменників України і президії Української всесвітньої Координаційної ради присуджено премію імені Василя Мисика.
20 листопада -- Всесвітній день дитини

Всесвітній день дитини – свято взаєморозуміння та підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей зі всього світу. Відповідно до Декларації прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю та Конвенцію про права дитини, кожна дитина має право на освіту, здоров’я, належну медичну допомогу, ім’я та громадянство. Кожна дитина по факту народження заслуговує на турботливе родинне середовище та захист від жорстокого поводження чи насильства.
21 листопада --10 років від початку
Революції Гідності
10 років боротьби українських громадян за політичні та суспільні зміни в Україні. Свято запровадили у листопаді 2014-го - на честь початку двох українських революцій: Помаранчевої та Революції гідності. Остання почалася саме 21 листопада 2013-го. Того дня президент Віктор Янукович заявив про призупинення переговорів про асоціацію з Європейським Союзом. У Києві на Майдан Незалежності вийшли невдоволені таким рішенням студенти. Це і стало початком Революція гідності, яку у перші тижні називали Євромайданом. За даними прокуратури, всього під час Революції гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 із них загинули – більшість у лютому 2014 року. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати «Небесною сотнею». 17 лютого 2021 року Верховна Рада визнала Революцію гідності ключовим моментом українського державотворення, та закликала розслідувати злочини проти її учасників.
24 листопада -- Всесвітній День інформації
З 1994 року за ініціативою Міжнародної академії інформатизації відзначають Всесвітній день інформації. Світовою тенденцією став перехід на цифрові технології, розвиток високошвидкісного Інтернету і мобільного зв’язку. Та одним з найважливіших напрямів інформатизації став розвиток Інтернет-технологій. Ініціюючи відзначення Всесвітнього дня інформації, Міжнародна академія інформатизації мала на меті вказати на всю важливість передачі інформації у сучасному суспільстві.
25 листопада -- роковини Голодомору
1932-1933 років в Україні
В четверту суботу листопада в Україні та світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів. Жертвами штучного голоду-геноциду стали мільйони невинних українців. У 2022–2023 роках Україна вшановує 90-ті роковини Голодомору-геноциду. Цю скорботну дату ми згадуємо сьогодні в реаліях нової боротьби за виживання української нації. Через 90 років після вчинення Голодомору-геноциду на теренах України Росія вчиняє новий геноцид – війною. Одвічний ворог нас знову намагається «денаціоналізувати» та упокорити, щоб не випустити з-під свого впливу та не допустити зміцнення української державності. Методи новітнього путінського режиму мало відрізняються від сталінських: вбивства, терор голодом і холодом, залякування, депортації. Українська нація мужньо чинить спротив значно чисельнішому ворогу. В нас немає іншого вибору, ніж вистояти. Інакше історія закине українців на нове коло вже пройдених випробувань. Ми пам’ятаємо уроки минулого й не хочемо повертатися в «тюрму народів». Саме національна пам’ять робить нас сильнішими, надає сил для подальшої боротьби. В День пам’яті жертв голодоморів проходить Всеукраїнська акція «Засвіти свічку».
25 листопада -- Міжнародний день боротьби
за ліквідацію насильства над жінками
Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок оголосила Генеральна Асамблея ООН ще 1999 року. Відтоді уряди багатьох країн світу та різноманітні організації привертають увагу до цієї проблеми з метою боротьби проти такого явища як насильство. Від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2-ох мільйонів людей. Згідно зі статистикою, в понад 80-ти % — це насильство чоловіків щодо жінок. Щороку від домашнього насильства гинуть 600 українських жінок. Цьому немає виправдання! Важливо кожному і кожній усвідомити — про проблему не треба мовчати! Жертвам варто звертатися за допомогою до поліції та інших компетентних органів. Кривдник має бути покараний. Символом проти всіх форм насильства над жінками стала біла стрічка. Вона символізує намір ніколи не чинити, не сприяти чи не залишатися байдужими до насильства проти жінок та викорінити це ганебне і небезпечне явище.
25 листопада -- 185 років від дня народження
Івана Семеновича Нечуя-Левицького (1838–1918)
український письменник, етнограф, фольклорист, перекладач, педагог
«Пишу те, що бачив і що знаю,
А чого не знаю, за те не берусь»
Іва́н Нечу́й-Леви́цький (справжнє прізвище – Леви́цький, народився 25]листопада 1838 року в м. Стеблів, Київська губернія Канівського повіту (нині – Черкаська обл., Корсунь-Шевченківський район). Народився Іван Левицький у сім’ї священика.Після училища в 14 років юнак вступив до Київської духовної семінарії (1853–1859).Юний магістр богослов’я рішуче відмовився від духовної кар’єри. Понад двадцять років викладав російську мову, літературу, історію, географію, логіку, старослов’янську, латинську мови у семінарії та гімназіях Польщі й Молдови.Фольклор та історія України для письменника на все життя лишилися невичерпним джерелом роздумів. Автора «Миколи Джері» люблять і знають не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами. Однією з найбільших заслуг велета духу Івана Семеновича Нечуя-Левицького вважають те, що він у співавторстві вперше переклав українською мовою найголовнішу книгу християнського світу – «Біблію». На початку 1918 р. в умовах окупації Києва письменник тяжко захворів, згодом потрапив до Дегтярівської богадільні (будинок престарілих), де й скінчив своє життя 2 квітня 1918 року. Нариси і характеристики І. С. Нечуя-Левицького виразно показують його вірність дійсності, його прогресивну демократичну позицію.
Джерело: http://www.nbuv.gov.ua/node/6214
27 листопада -- 160 років від дня народження
Ольги Кобилянської (1863–1942)
письменниця, громадська діячка
Ольга Кобилянська — українська модерністська письменниця, рання буковинська феміністка, близька подруга та соратниця Лесі Українки. Народилася Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 р. у містечку Гура-Гумора, Герцогство Буковина, Королівство Румунія в багатодітній родині. Пізніше вона жила в с. Димка, а з 1891р. – у Чернівцях. Авторка повістей та оповідань про проблеми українського жіноцтва та буковинського села на межі століть, щоденника та листів. Одна з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі. Маючи лише 4 класи офіційної освіти, Кобилянська гостро відчувала нерівноправне становище жінки. У 1894 році стояла біля витоків «Товариства руських жінок на Буковині». У 1902 році в Чернівцях співорганізувала та очолила «Кружок українських дівчат». Нагороджена Кобилянська Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР. У 1941 році письменниця не змогла евакуюватися з Чернівців. Румунський уряд дав розпорядження передати письменницю військовому суду. Наміри румунів залишилися нездійсненими, бо 21 березня 1942 року 78-річна Ольга Кобилянська померла. У Чернівцях діє єдиний в Україні літературно-меморіальний музей письменниці, міститься у будинку, в якому Кобилянська мешкала від 1925 року до смерті.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki
28 листопада--Всесвітній день співчуття
Мати Тереза: «Віддай світу найкраще, що маєш…»
Так звучить одна із заповідей найвідомішої на планеті черниці, яка присвятила своє життя допомозі знедоленим і яку визнали святою.
Всесвітні день співчуття досить молоде свято. Відзначати його почали у 2012 році, а засновником цього Дня є індійський поет, журналіст, кінопродюсер Прітіш Нанді.Головною метою створення Дня співчуття є заклик до любові, миру і взаєморозуміння. Ініціатори Всесвітнього дня співчуття закликають не стільки до зменшення зла в світі, а до змін у діях людей, адже, на їх думку, боротися треба проти самого зла, а не з людьми, що його творять. Співчуття зміцнює внутрішню силу, усуває страх і збирає навколо нас друзів... Давайте ж будемо милосерднішими один до одного і добрішими! Повірте, при цьому Ви відчуєте себе набагато щасливішими!
29 листопада -- 245 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка
(1778-1843)
український драматург, прозаїк
Григорій Федорович Квітка народився 29 листопада 1778 р. в слободі Основа поблизу Харкова в дворянській родині. Спочатку навчався вдома, а потім у Курязькій монастирській школі. У 1793 р. Григорій як дворянин був зарахований на військову службу, через чотири роки вийшов у відставку в чині капітана. У 1812 р. він працював директором Харківського театру, заснував Інститут шляхетних дівчат. З 1827 р. почав писати прозу і драматургію. Письменник помер 20 серпня 1843р., похований у Харкові. Крізь усю творчість Квітки-Основ'яненка проходить просвітительська думка про те, що причиною суспільних вад є неуцтво, недостатність виховання. В художніх творах і публіцистичних статтях він послідовно проводив думку про обдарованість простого народу, пропагував ідею надання освіти простим людям.
30 листопада -- 60 років від дня народження
С. С. Бусел-Костюк (1963–2017)
волинська поетеса, журналістка, педагогиня
Світлана Степанівна Костюк народилася 30 листопада 1963 року в селі Кукли Маневицького району Волинської області.Членкиня Національної спілки письменників України з березня 2015 року. Після школи закінчила Луцьке культурно-освітнє училище і Волинський університет ім. Лесі Українки. Проживала в місті Нововолинську. Працювала бібліотекарем, кореспондентом районної газети, викладачем рідної мови, директором школи у Іваничівському районі, викладачем української мови та літератури. Автор книг поезії «Спалахи душі» (1998), «Наодинці зі світом» (2012), «Маленьке диво» (для дітей, 2012), «Листи без конвертів» (2013), «Мереживо чудес» (2014), «Про що шепотіли листочки» (переклади польською, 2014), «Траєкторія самоспалення. Щоденникові записи у віршах» (2015), «Barefoot to the sky» («Босоніж в небо», переклади англійською, США, Нью-Йорк, 2016), «Зцілення любов'ю» (Чернівці, «Букрек», 2016). Автор близько 50 пісень, написаних разом з композиторами.
Померла 6 січня 2017 року.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki
Comments