Брейн – ринг
«За лаштунками Нобелівської премії»
Мета:
навчальна: ознайомити здобувачів освіти з історією вручення Нобелівської премії, з автобіографією Альфреда Нобеля, розповісти про українців Нобелівських преміантів;
розвивальна: розвивати інтерес до наукових подій світу, навички дослідження й аналізу інформації з різних джерел, спостереження, уміння узагальнювати окремі факти, робити висновки;
виховна: виховувати почуття гордості за досягнення вітчизняної науки, прагнення до високих досягнень у науці і в інших сферах життя.
Обладнання: вислови учених, фотографії нобелівських лауреатів, презентація «Альфреда Нобель – покровителя науки, культури та миру».
Умови гри
Змагання відбувається у 3 тури.
У кожному турі по 10 запитань.
Учасники уважно слухають запитання і після команди «старт» можуть натискати на дзвінок, якщо готові відповідати. На обдумування відповіді 30с. Якщо відповідь команди невірна, то інша команда має 10 с., щоб дати свій варіант відповіді.
Якщо команда натиснула на дзвінок, швидше прочитаного до кінця запитання і даної команди «старт», оголошується фальстарт і в іншої команди є 30 с. ,щоб відповісти на дане завдання.
Переможець та команда, яка здобула перевагу у 2 турах.
У кожній команді визначається гравець, який дав найбільше вірних відповідей.
Організаційний момент.
У грі беруть участь дві команди, які розмішуються за білим та чорним гральними столами. Гравці команд одягнені, відповідно в білі та чорні футболки.
За грою спостерігає шановне журі, яке підіб'є підсумки та назве переможці.
Порядок проведення гри
Вступне слово викладача
Сьогодні, ми з Вами, поговоримо про найпрестижнішу премію, що присуджується за відкриття, винаходи, вагомий внесок у розвиток людства.
З року в рік вчені всього світу чекають осені в передчутті грандіозних відкриттів в царині науки, бо традиційно в Норвегії відбувається відбір лауреатів Нобелівської премії.
В середньому щорічно на Нобелівську премію номінується близько 300 осіб, а Фонд Нобеля збирає інформацію про вдесятеро більшу кількість потенційних кандидатів. Однак, самі вони про це не знають, і інформація про це зберігається під грифом «секретно» протягом 50 років.
Присудження та щорічне вручення премії сприяє утвердженню цивілізованих стосунків між народами. Адже в основі задуму Нобеля лежала ідея створення праобразу світу, вільного від воєн, міжнаціональної ворожнечі, в якому б переважали гуманістичні ідеали.
Отже, запрошую вас, в дивовижну подорож для дослідження цієї таємничої премії, щоб хоч трохи зазирнути за лаштунки науки! Бажаю успіху в осягненні таємниць науки та природи.
Показ презентація «Альфреда Нобель – покровителя науки, культури та миру».
Запитання 1 туру:
1. Коли і де народився Альфред Нобель? (Народився 21 жовтня 1833 р. у Стокгольмі)
2. Скількома мовами володів Нобель? (Альфред уже в 17 років вільно володів 5 мовами: англійською, французькою, німецькою, шведською та російською мовами)
3. Скільки винаходів запатентував Нобель? (85 винаходів, 355 патентів, які принесли йому світову славу, 86 - ий (його заповіт) зробив його безсмертним)
4. Коли і де помер Нобель? (10 грудня 1896, Санремо, Італія)
5. Який хімічний елемент названий на його честь? (102- синтетичний хімічний елемент Нобелій (Nobelium))
6. Яке його основне відкриття і коли відбулось? (Динаміт-1867)
7. Яке небесне тіло назване на честь Нобеля? (У 1970 році Міжнародний астрономічний союз назвав ім’ям Альфреда Нобеля кратер на Місяці, правда, на темній її стороні. А в 1983 році в його честь назвали астероїд номер 6032.)
8. Яка кількість заводів була у його власності? (Понад 90)
9. Скільки дітей було у батьків Нобеля? (У Нобелів було восьмеро дітей, проте в живих із них залишилось лише четверо: Альфред, Роберт, Еміль і Людвіг)
10. Де здобув освіту Нобель? (Діти Нобеля навчалися вдома. У них були гувернантки, які викладали братам природничі науки, літературу і європейські мови).
Підраховуються бали, оголошується переможець І туру.
Запитання 2 туру:
1. Що підштовхнуло Нобеля до написання премії? ( Помилкова публікація в 1888 році некролога Нобеля (газетярі переплутали винахідника з його старшим братом Людвігом, що помер 12 квітня у Каннах) в одній із французьких газет, де засуджувалося винайдення ним динаміту, вважається тією подією, яка підштовхнула Нобеля до рішення залишити після своєї смерті якусь ціннішу спадщину.)
2. У якому році Нобель написав свій заповіт? ( 27 листопада 1895 р)
3. Яка сума грошей заповідалась? (31,5 млн шведських крон 472млн. доларів)
4. Кому, згідно заповіту, щорічно присуджується Нобелівська премія?
(Щорічний прибуток від спадщини має ділитися на 5 рівних частин між особами, які попереднього року найбільше прислужилися людству в галузях фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури і особливі досягнення перед людством у справі миру)
5. Чому не має Нобелівської премії з математики? (Багато хто знає, що в області математики Нобелівська премія не присуджується. Так само багато хто впевнений, що причиною тому - кохана Нобеля, яка пішла від нього до математика. Дійсно, в заповіті математика спочатку була включена в список областей, в яких вручається премія, але пізніше викреслена самим Нобелем.,
Насправді, немає ніяких доказів романтичної історії, пов'язаної з відмовою Нобеля видавати премію математикам. Більш імовірним є той факт, що головним претендентом на отримання премії з математики перед смертю Нобеля був Міттаг-Леффлер, якого засновник премії не злюбив вже давно за настирливе випрошування пожертвувань для Стокгольмського Університету. Вирішивши бути вірним собі і не давати Міттаг-Леффлеру грошей, Нобель викреслив зі списку математику і замінив її премією Миру. Наприклад, на той момент вже існувала премія з математики від шведського короля. Інше припущення — математики не роблять важливих винаходів для людства, так як ця наука має чисто теоретичний характер)
6.3 якого року почалось вручення Нобелівських премій? (1901р.)
7. Яке нововведення за час існування премії ввів Нобелівський комітет?
(1968 року Шведський банк з нагоди свого 300-річчя запропонував виділити гроші на премію з економіки.)
8. Де вручаються Нобелівські премії? (Нобелівські премії (за винятком премії миру та премії з економіки) вручаються щороку під час урочистої церемонії в Стокгольмі (Швеція) 10 грудня — в роковини смерті Альфреда Нобеля. Напередодні лауреати читають Нобелівські лекції. За традицією, премії з фізики, хімії, медицини, літератури та економіки вручає в Стокгольмі в Концертному залі король Швеції. Нобелівську премію миру у присутності короля Норвегії та членів королівської сім’ї того ж дня 10 грудня вручає в Осло голова Норвезького Нобелівського комітету.)
9. Які нагороди отримують лауреати? (Лауреату Нобелівської премії вручається золота медаль із зображенням А. Нобеля, диплом і чек на суму, розмір якої залежить від прибутків Нобелівського фонду.)
10. Коли оголошують Нобелівських лауреатів? (21 жовтня)
Оголошується переможець 2 туру.
Музична пауза.
Запитання 3 туру
1. Чи є українці лауреати Нобелівської премії? (Хоча серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством, Україна — батьківщина 7 Нобелівських лауреатів:
1. 1908 — Ілля Мечников, фізіологія та медицина
2. 1952 — Зельман Ваксман, фізіологія та медицина
3. 1966 — Йосеф Шмуель Агнон, література
4. 1971 — Саймон (Семен) Кузнець (1901—1985). Народився у Пінську, навчався у Харкові, економіка.
5. 1981 —Роальд Гофман, хімія1141
6. 1992 — Георгій Харпак, фізика
7. 2015 — Світлана Алексієвич, література
В 2022 році було присуджено Нобелівську премію миру українському Центру громадянських свобод.)
2. Який український письменник був лауреатом Нобелівської премії, але чому не отримав її? (Єдиний український письменник, номінований на Нобелівську премію, — Іван Франко. Він не отримав її, померши за декілька місяців до вручення. Адже за правилами висувати на вручення премії можна лише живу людину.) 3. Назвіть найвідомішу жінку в історії Нобелівських премій. (Марія Складовська- Кюрі, 1903-фізика, 1911-хімія) 4. Назвіть ім’я відомого фізика, який встановив ядерну модель атома, але у 1908р. отримав Нобелівську премію з хімії. (Резерфорд) 5. Фотограф Артур Сасс загорівся бажанням сфотографувати одного з найбільш визначних фізиків 20 століття, лауреата Нобелівської премії з фізики в честь його 72-ого дня народження. І, як годиться, він попросив його посміхнутися для камери, на що той показав язик, хто цей фізик? (Ейнштейн) 6. Хто з фізиків є першим лауреатом Нобелівської премії? (Рентген) 7. Який середній розмір Нобелівської премії? (Трохи більше мільйона доларів) 8. Як відомо, Нобелівська премія може вручатись одноразово, але 4 лауреатів отримали її двічі і був також триразовий лауреат, хто це? (Триразовий лауреат за всю історію Нобелівської премії був тільки один - Міжнародний комітет Червоного Хреста, який отримав премію миру (ця премія - єдина, що допускає номінування не тільки приватних осіб, але й організацій) в 1917, 1944 і 1963 роках.) 9. У яких роках і чому не вручались Нобелівські премії? (1940- 1942 роки) 10. У яких країнах найбільше Нобелівських лауреатів?
США 383 (385)
Велика Британія 132 (133)
Німеччина 118
Франція 68 (69)
Швеція 32
Росія (СРСР) 31
Швейцарія 28
Японія 28
Італія 15
Канада 27
Австрія 22
Нідерланди 21
Італія 20
Демонстрація фільму «10 цікавих фактів про Нобеля».
Журі підраховує бали.
Підбиття підсумків
Слово викладача. Ми з вами розкрили тільки деякі таємниці Нобелівської премії, заглянули за її лаштунки. Сподіваюся, що це стало для вас цікавою подорожжю у світ природи і науки.
А зараз ми надаємо слово журі.
Нагородження команди – переможниці призами. Відзначити найактивніших учнів.
Comentarios