Професійний розвиток людини відповідає найвищому рівню піраміди Маслоу - потребі у самореалізації. Хоча це не найважливіше в ієрархії потреб, просування по службі може мати величезний вплив на ваше самопочуття та задоволення життям. Досягнення бажаного рівня кар’єри, а отже, і професійна стабільність, може також задовольнити інші рівні потреб: необхідність визнання з боку колег, начальства, близького оточення; необхідність приналежності до тієї соціальної групи, якою є ваша компанія.
Ви хочете спланувати свій кар’єрний розвиток? Переконайтеся, що обрана вами професія адаптована до ваших вмінь та можливостей. Також дуже важливо визначити цілі на наступний місяць, рік чи навіть десять років і більше. Як це зробити? Щоб спланувати свій професійний розвиток, слід знати етапи кар’єрного шляху працівника.
6 кроків, що відповідають різним етапам вашої професійної кар’єри.
Крок 1: Перша робота - тут починається професійна кар’єра
Навчання або період відразу після закінчення навчального закладу - це час знайти першу роботу. Але це не означає, що саме ця професія чи посада супроводжувати вас майже протягом усього життя. На даному етапі у вас є чудова можливість побачити, які завдання ви робите найбільш охоче, а які для вас менш приємні чи складні. Як це зробити? Ви можете один з варіантів:
-
скористайтеся пропозиціями стажувань та практик, запропонованих у вашому університеті. Це чудова можливість з’ясувати, чи правильно ви вибрали напрямок навчання;
-
пройдіть тест на професійну компетентність. Результати допоможуть розібратися, який тип та режим роботи найбільш сумісні з вашими вміннями та навичками;
-
перегляньте варіант працевлаштування на тимчасових роботах. Це буде цінний досвід для вас;
-
спробуйте свої сили у професіях чи посадах, де можна виконувати відразу кілька завдань та поєднувати різні види робіт.
Цілісний підхід до кар’єрного розвитку та пошуку роботи також дозволить вам краще оцінити рівень оплати праці в різних професіях.
Крок 2: Визначення цілей та отримання роботи, про яку мрієте - до чого ви прагнете на роботі?
Професійний шлях розпочато? Ваш перший досвід позаду? Вітаємо! Знання власних здібностей - це перший крок до успіху. Це дозволяє визначити ваші плани на найближче майбутнє.
Визначити свою мету і шлях допоможе метод SMART. Щоб професійна кар’єра могла розвиватися, цілі повинні бути:
-
чітко визначені - тут потрібна конкретна інформація, наприклад: "Через 5 років я буду менеджером з продажу і зароблятиму 30 тисяч гривень";
-
вимірювальні - запишіть, як ви перевірите, чи вдалося вам досягти своєї мети. Що допоможе визначити, чи ви на правильному шляху?;
-
прийнятні - подумайте, чи це мета, з якою ви повністю згодні? Це важливо для вас? Це відповідає вашим переконанням? Якщо ви вагаєтесь, проаналізуйте ще раз, чи ви дійсно хочете досягати мети, у якій не впевнені;
-
реалістичні - ваша мета повинна відповідати законам фізики, логіки та можливостям людини. Пам’ятайте, що за півроку жодна власна справа не принесе вам сотні тисяч гривень;
-
визначені в часі – встановіть період, протягом якого ви будете досягати своєї мети.
Найкраще записувати свої кар’єрні цілі на папері, в нотатках телефону або на комп’ютері, щоб при першій ж потребі перечитати їх ще раз.
Крок 3: Підвищення або зміна місця роботи - який професійний розвиток працівника?
Дайте відповідь на наступні запитання: моя нинішня посада наближає мене до моєї мети чи віддаляє? Скільки часу я можу працювати на тій чи іншій посаді, що мені ще потрібно навчитися? Якщо віддаляє - де мені шукати роботу? Це буде конкретна компанія чи професія?
Як довго я працюю на цій посаді? Чи чітко визначений у мене кар’єрний шлях і чи маю я шанс розвиватися далі в цій компанії? Що я можу зробити, щоб досягти вищої посади? З ким поговорити про підвищення? Що мене тримає в цій компанії? Чи можу я змінити роботу? Чи потрібно для цього здобувати якісь нові навички? Чи збільшився мій заробіток за останній період роботи?
Чи я уже ближче до досягнення своєї мети? Якщо ні - яка ситуація в компанії та оцінка моєї роботи керівництвом? Що я можу зробити, щоб добре підготуватися до співбесіди? Що робити, якщо я отримаю негативну відповідь? Якщо так - то з якою швидкістю зростають мої заробітки? Чи задоволений я цим? Чи є мій ріст результатом загальних рішень начальства, чи на них впливають мої досягнення? Як далі прискорити досягнення мети?
Крок 4: Інтенсивний професійний розвиток працівника - місце для найшвидшого розвитку кар’єри
Чим вища посада, тим більші вимоги. Із часом знання, отримані під час навчання або в перші роки роботи, можуть виявитись недостатніми. Подальші посади та підвищення вимагатимуть набуття не лише технічних навичок, а й м’яких компетенцій.
Якщо ви хочете отримати підвищення на керівну посаду, вам може знадобитися навчання з менеджменту. Якщо ви хочете стати спеціалістом, потрібні будуть додаткові курси та сертифікати, які підтверджують вашу майстерність.
Не бійтеся постійних навчань. Коли ви почуєте від свого керівника, що вам потрібні ще більші навички, сприймайте це зауваження без образ. Знайдіть онлайн-курси або післядипломне навчання, проявіть ініціативу та заявіть директору про готовність пройти курси самостійно. Не виключено, що компанія покриє всі або частину витрат.
Крок 5: Короткий зміст кар'єри - як оцінити досягнення на даний момент?
Ви досягаєте наступного професійного рівня, і ваша кар’єра рухається вперед? Пам’ятайте завжди про свої кар’єрні цілі та переконайтесь, що все відбувається за планом:
-
встановіть «часові маркери», що дозволять перевірити досягнення цілей: це може бути оцінка виконання планів щороку, кожних 2 роки або 5 років;
-
оцінюйте свої підвищення з «холодним» розумом – не аналізуйте ситуацію під впливом емоцій та відразу після отримання нової посади. Чи ця зміна наближає вас до мети? Подумайте, які нові завдання вас чекають;
-
слідкуйте за своїми заробітками - завжди перевіряйте, чи збігаються ваші доходи з тим, чого ви хотіли досягти на даному професійному рівні.
Цей крок - останній для більш серйозних змін і, наприклад, зміни галузі. На цьому етапі ви все ще можете почати все спочатку.
Крок 6: Професійна стабілізація - як закінчити професійну кар'єру?
Це саме той момент, коли вдається досягти кар’єрних цілей - як з точки зору посади, так і доходу. Далі йде професійна стабілізація. Але пам’ятайте, це ще не кінець вашої роботи. Кар’єрний шлях продовжується, але більша його частина уже за вами. Попереду – лише остання пряма дорога: ви знаєте, чого чекати, маєте навички й досвід дій у непередбачуваних ситуаціях. І, найголовніше, ви задоволені своєю зарплатою. Це ідеальний час для поступового завершення професійної кар’єри. Подумайте, що ви будете робити далі, порахуйте розмір майбутньої пенсії, як ви будете використовувати вільний час - розвивати хобі, шукати нові заняття чи можливо, хочете ділитися з іншими людьми своїми знаннями. У вас є безліч можливостей. Пам'ятайте, що кінець кар'єри не повинен бути кінцем вашого професійного досвіду.
ПОТРІБНА ДОПОМОГА, ЩОБ ЗНАЙТИ РОБОТУ МРІЇ І ЗРОЗУМІТИ КУДИ РУХАТИСЬ ДАЛІ НА КАР’ЄРНОМУ ШЛЯХУ?
Експертна платформа Career Hub запрошує тебе на безплатну кар’єрну онлайн консультацію, де ти зможеш знайти відповіді на свої питання.
ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА КАР’ЄРНА КОНСУЛЬТАЦІЯ?
-
Профорієнтація молоді від 14 років (вибір професії), зміна сфери професійної діяльності тощо.
-
Пошук роботи (старт кар’єри без досвіду, зміна місця роботи, працевлаштування після довгої перерви тощо).
-
Розвиток кар’єри (вертикальний кар’єрний розвиток, горизонтальний (професійний) кар’єрний розвиток, збільшення заробітної платні, початок власної справи тощо).
-
Кар’єрні кризи (втрата балансу між роботою та особистим життям, професійне вигорання, втрата сенсу роботи та задоволення від неї, конфлікти з керівництвом та колегами тощо).
10 класичних помилок у виборі одягу для співбесіди при прийомі на роботу
Досягнення успіху в житті багато в чому залежить від того, у якій сфері діяльності людина вирішила себе реалізувати. Однак процес реалізації себе як професіонала найчастіше поєднаний з пошуком роботи
Коли потенційне місце роботи знайдене, необхідно пройти співбесіду. І для того, щоб успішно перебороти цю ступінь, крім наявності професійних навичок, необхідно знати, як правильно себе поводити
Перше враження завжди найсильніше, і воно дуже важко піддається зміні, хоча і може бути неточним. Тому дуже важливо із самого початку зробити на представника фірми найприємніше враження. Одяг може багато чого розповісти про господаря. І нам доведеться враховувати такий "витік" інформації, а виходить, ретельно продумувати гардероб.
Міжнародна Асоціація імідж-консультантів (Assoociation of Image Consultant International) виявила десять помилок, які найчастіше зустрічаються у людей, що шукають роботу.
При проходженні співбесіди з роботодавцем неприпустимі:
1. Довгі яскраво нафарбовані нігті. Інша крайність - непідстрижені і брудні нігті.
2.Надмірне захоплення ювелірними прикрасами. Використання великих сережок і браслетів. Використання одночасно декількох сережок. Сережки в носі, губах і т.д.
3. Взуття з відкритими носками чи без задника.
4. Улітку неприпустимі голі жіночі ноги. Обов'язкові панчохи чи колготки нейтральних тонів.
5. Шорти чи пляжні брюки.
6. Порваний костюм з несвіжою сорочкою.
7.Шкіряна куртка (стосується і чоловіків, і жінок). Взагалі виробів зі шкіри варто уникати. Єдиний виняток - ремінь для годинника і сумка.
8. Галстук - "метелик" у чоловіків.
9. Сумки, прикрашені логотипами, і пластикові пакети, набиті паперами.
10. Червоні портфелі, сумки, туфлі, краватки, сорочки і т.д.
При проходженні співбесіди варто виглядати максимально консервативно і строго. Одяг і аксесуари повинні бути витримані в сірих і блакитних тонах. Коричневий колір асоціюється з діловим щоденним костюмом, і тому при проходженні співбесіди не прийнятний. Чорний колір виглядає траурно, а зелений небезпечний - при повному освітленні костюм зеленого кольору може виглядати не кращим чином, повідомляє Washington РrоFile.
Звичайно, зовнішній вигляд і стиль одягу навряд чи може стати єдиним знаряддям у перемозі на співбесіді при прийомі на роботу, але допоможе не програти.
П'ЯТДЕСЯТ ПРИЧИН, ЧЕРЕЗ ЯКІ НЕ ОТРИМУЮТЬ РОБОТУ
За значущістю:
1. Неохайний зовнішній вигляд.
2. Манери всезнайки.
3. Невміння пояснювати: слабкий голос, погана дикція.
4. Відсутність плану кар'єри, чітких цілей і завдань.
5. Недолік щирості й урівноваженості.
6. Відсутність інтересу й ентузіазму.
7. Неможливість участі в справах, крім обумовленого графіка.
8. Надмірна концентрація на грошах: зацікавленість тільки в більш високій оплаті.
9. Низька успішність під час навчання.
10. Небажання почати знизу: очікує занадто багато чого і занадто швидко.
11. Прагнення до самовиправдання, ухильність, посилання на несприятливі фактори.
12. Недолік такту.
3. Недостатня зрілість.
14. Недостатня ввічливість.
15. Презирливі відгуки про попередніх роботодавців.
16. Недостатнє уміння орієнтуватися в суспільстві.
17. Виражене небажання учитися.
18. Недостатня жвавість.
19. Небажання дивитися в очі співрозмовникові.
20. Мляве, "риб'яче" рукостискання.
21. Нерішучість.
22. Неробство під час відпустки, пріоритет пляжних задоволень.
23. Невдале сімейне життя.
24. Непорозуміння з батьками.
25. Неохайне поводження.
26. Відсутність цілеспрямованості.
27. Бажання одержати роботу на короткий час.
28. Мало почуття гумору.
29. Мало знань.
30. Несамостійність (батьки приймають за нього рішення).
31. Відсутність інтересу до компанії або галузі.
32. Окреслення того, з ким має знайомство.
33. Небажання відправлятися туди, куди буде потрібно.
34. Цинізм.
35. Низький моральний рівень.
36. Лінь.
37. Нетерпимість при сильно розвинених упередженнях.
38. Вузькість інтересів.
39. Невміння цінувати час.
40. Погане ведення своїх фінансових справ.
41. Відсутність інтересу до суспільної діяльності.
42. Відсутність розуміння цінності досвіду.
43. Радикальність ідей.
44. Неакуратність
45. Запізнення на співбесіду без поважної причини.
46. Відсутність будь-яких відомостей про компанію-роботодавця.
47. Невихованість (не дякує співрозмовнику за приділений час).
48. Відсутність питань про роботу до потенційного роботодавця.
49. Сильно тиснучий тип.
50. Невизначеність відповідей на запитання.